15/06/2024

Asnje grua shqiptare nuk e mbrojti Liri Berishen

0

Nga Enver Bytyçi:

Ish deputeti i Edi Rames, Aqif Rakipi, u shpall jo vetem non-grata, por atij iu ngrine pasurite nga ana e Departamentit te Thesarit te SHBA-ve.

Megjithate nuk u shpall non-grata djali i tij, Orlando Rakipi, edhe pse ai u zgjodh deputet permes ndermarrjes kriminale te babait te tij! Nuk e pesuan kete fat as gruaja dhe anetaret e tjere te familjes se ngushte te Aqifit!

A ishte kjo nje pakujdesi? Jo! Ishte nje perllogaritje politike ne modelin artimetik. Le te goditej Aqifi, me qellim qe te mbijetonte dhe te lihej ne parlament produkti i tij biologjik dhe kriminalo-politik, Orlando! Ky ishte interesi themelor i Edi Rames dhe ambasada u kujdes pikerisht qe te mos e thyente kete interes jetik te kreut te mazhorances!

Nderkaq bashke me Sali Berishen u shpall non-grata edhe gruaja e tij, Liri Berisha majin e vitit te kaluar. Edhe pse Doktoreshe Liria eshte dhe mbetet simboli e modeli i sjelljes dhe respektit njerezor e familjar per gjithe shqiptaret, ajo nuk u kursye nga vendimi i DASH per te shoqin! Kurse djali i Aqif Rakipit, ulur ne parlament me vota te vjedha, te blera e kriminale, sic thuhet per babain e tij ne vendimin e Departamentit te Thesarit, nuk perben rrezik as per Shqiperine, as per SHBA-te!

Liri Berisha, e cila nuk mund te akuzohet per asgje, per asnje sjellje jo korrekte, jo me per ndonje afere te caktuar, shpallet non-grata dhe i caktohet akuza si rrezik shoqeror e politik?!!!

Nderkaq nuk pashe asnje grua e vajze shqiptare, intelektuale, shkrimtare, mjeke, humaniste, veprimtare, politikane, qe ta marre ne mbrojtje Liri Berishen, edhe pse ato e dine dhe e ndjejne te verteten!

Diktatura eshte frike. Diktatura e frikes e mban ne kembe padrejtesine! Ky shembull qe dhashe me lart eshte prove se ne jetojme ne diktaturen e frikes!

Ne Shqiperi eshte rrenuar dhe tjetersuar raporti me te verteten! Eshte varrosur e drejta dhe paanesia, eshte shembur demokracia! Dhe e gjitha kjo me ndihmen e administrates se atij vendi, SHBA-se, e cila ishte aktori dhe faktori kryesor i fitores se demokracise ne vendin tone!

Une nuk do te resht t’i shenoj keto te verteta te hidhura!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok