Author Topic: Sa e cuditeshme eshte jeta e...  (Read 225 times)

merbraha

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 41
    • View Profile
    • Email
Sa e cuditeshme eshte jeta e...
« on: April 27, 2011, 01:12:08 PM »
Nje miku im hapi nje nga sirtaret qe i perkiste gruas se tij. Nga aty nxorri nje kuti te mbeshtjellur ne nje leter te shndritshme dhe tha:
'Kjo nuk eshte do cfaredo, kjo eshte dicka speciale.'
E hapi paketen dhe hodhi tej letren, e me pas shikimi i mbeti ne mendafshin e zgjedhur. Ajo e ka blere kete kur ishim per here te pare ne New York , para 8 apo 9 vitesh. Nuk e ka perdorur asnjehere. E ka ruajtur per ndonje 'rast special'..
Mire...une mendoj se tani eshte rasti i duhur per kete. Iu afrua krevatit dhe e vendosi materialin prej mendafshi prane rrobave te tjera,te cilat asaj do t'ia vishnin diten e
varrimit. Gruaja e tij kishte vdekur.
Ai u kthye nga une dhe me tha:'Mos ruaj asnjehere asgje per disa raste speciale. Çdo dite ne jeten tende eshte speciale'.
Ende mendoj ne fjalet e tij....ato kane ndryshuar jeten time.
Lexoj me shume, ndersa pastroj me pak. Rri ne ballkon dhe shijoj peisazhin, e nuk me pengon rremuja ne kopesht.
Kaloj me shume kohe me familjen, e me pak ne pune. Kam kuptuar se jeta ne pergjithesi eshte nje bashkesi e mbushur me kenaqesi, e jo rrjedhe mbijetese.
Me nuk ruaj asgje. I perdor gotat e kristalit cdo dite.
Nese dua, vesh xhaketen time te re kur shkoj ne supermarket.
Une nuk ruaj parfumin tim me te mire per raste speciale, e perdor sa here qe dua. Frazat...'nje dite' dhe 'nje nga keto dite' jane zhdukur nga fjalori im.
Nese ia vlen te shoh, degjoj apo bej dicka, atehere une dua ta shoh, degjoj apo bej ate...TANI.
Une nuk jam i sigurte se cfare do te bente gruaja e mikut tim, sikur ta dinte se nuk do te ishte ketu neser.
Une mendoj se ajo do te kontaktonte me shume me familjen e saj,miqte e saj.
Ndoshta ajo do te kishte thirrur miqte e saj te vjeter dhe do t'i kishte lutur ta falnin per ndonje keqkuptim te ndodhur dhe do te ishte pajtuar me to.
Besoj se ajo do te kishte shkuar ne nje restorant kinez per te ngrene, sepse ishte ushqimi i saj i preferuar.
Pikerisht keto gjerat e vogla te pabëra me mungojne nese do ta dija se i kam oret e numeruara.
Me mungon qe nuk takoj me miqte e mi te dashur, te cilet kam dashur t'i kontaktoj 'nje dite'.
Me mungon qe nuk shkruaj letrat, apo e-mailet, qe kam dashur t'i shkruaj ne 'nje nga keto dite'.
Me mungon dhe me ben te ndihem keq qe prinderve te mi, vellezerve dhe femijeve nuk u kam thene me shpesh se sa shume i dua.
Tani mundohem te mos vonoj, nuk le menjane apo ruaj gjerat qe mund ta pasurojne jeten tone me buzeqeshje dhe gezim.
Cdo dite i them vehtes, se sot eshte nje dite speciale...
Cdo dite, cdo ore, cdo minut...eshte special.
Nese ti e ke marre kete mesazh atehere do te thote se dikush te do dhe se ekzistojne njerez qe ti do.
Nese je teper i nxene per t'ja derguar kete te tjereve dhe thua me vehte se do ta dergosh ne 'nje nga keto dite'...kujdes! 'Nje nga keto dite' eshte aq larg... nganjehere nuk vjen kurre me...
Kjo eshte TANTRA qe ka mberritur nga India . Pa marre parasysh nese beson apo jo, ndaji pese minuta per ta derguar kete mesazh me tej. Permban mesazhe qe jane ushqim per shpirtin. Ky eshte TOTEM TANTRA nga Nepali qe sjell fat. Totem tantra te eshte derguar ty per te te sjell fat. Ajo sillet rreth rruzullit tokesor disa dhjetera here.
>
- KESHILLA PER JETEN
> - Ha sa me shume oriz (te paperpunuar) ..
> - Ofroji njerezve me shume nga sa ata presin, dhe beje kete me kenaqesi.
> - Meso permendesh rrjeshtat tuaja te preferuara(poezine) .
> - Mos beso ne gjithcka qe degjon, mos e harxho kohen duke fjetur dhe mos flej aq sa do te doje.
> - Kur dikujt i thua: 'Une te dua' thuaje sepse e ndjen.
> - Kur thua: 'Me vjen keq, me fal', shikoji njerezit ne sy.
> - Ji i/e fejuar gjashte muaj para se te martohesh.
> - Beso ne dashurine ne shikim te pare.
> - Mos u tall me endrrat e te tjereve.
> - Dashuro thellesisht dhe me pasion. Mund te lendohesh, por kjo eshte menyra e vetme per te jetuar plotesisht.
> - Edhe nese nuk je dakord, duhet te jesh besnik. Mos ofendo.
> Mos gjyko askend per shkak te kusherinjve apo te afermve te tij.
> - Fol ngadale dhe mendo shpejt.
> - Nese dikush te pyet per dicka qe ti nuk do te pergjigjesh atehere thuaj me buzeqeshje: 'Perse te intereson?'.
> - Mos harro se dashurite me te medha dhe sukseset me te medha, perfshijne edhe rreziqe.
> - Telefonoji nenes tende.
> - Thuaj 'shendet' kur degjon se dikush teshtitet.
> - Mos harro tre gjera: - Respekto vehten - Respekto te tjetret - Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.
> - Mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te shkaterroje nje miqesi te madhe.
> - Kur vëren se ke gabuar, ndreqe ate shpejt.
> - Pergjigju ne telefon me buzeqeshje, ne menyre qe personi i cili te ka telefonuar ta ndjeje buzeqeshjen.
> - Krijo martese me nje burre/grua qe i pelqen te bisedoje. Ne pleqeri biseda do te kete rendesi me shume se cdo gje tjeter.
> - Hapi krahet per ndryshime dhe kembime, por mos le pas dore vlerat.
> - Heshtja eshte nganjehere pergjigja me e mire.
> - Lexo me shume libra dhe shiko me pak TV.
> - Jeto nje jete te mire dhe te ndershme. Me vone kur te plakesh mund te shijosh kujtimet.
> - Beso ne Zot, por gjithesesi mbylle makinen me celes.
> - Eshte e rendesishme qe atmosfera ne shtepi te jete e mbushur me dashuri.
> - Vepro gjithmone ne menyre te tille qe te krijosh paqe dhe harmoni ne rrethin tend.
> - Nese gjerat nuk shkojne sic duhet me partnerin vezhgoje situaten ashtu sic eshte ne ate moment dhe jo si ka qene perpara..
> - Lexo midis rreshtave.
> - Ndaje dijen tende me te tjeret. Keshtu krijohet pavdekshmeria.
> - Tregohu i kujdesshem per planetin tone.
> - Lutu, ekziston nje force e papershkruar tek lutja.
> - Mos nderprit kurre dike qe po mundohet te te shprehe respektin. Mos i fut hundet ne cdo gje. Mos ji shume kurioz.
> - Mos i beso kurre mashkullit/femres qe nuk i mbyll syte kur te puth.
> - Nje here ne vit shko ne vendet ku nuk ke qene me pare.
> - Fiton shume para? Atehere vendosi diku ku mund te ndihmosh te tjeret. Ajo eshte kenaqesia me e madhe qe mund te te jape pasuria.
> - Mos harro se nese nuk arrin cdo gje qe deshiron, nganjere pikerisht kjo eshte ajo goditje me fat..
> - Mos harro se dashuria mes dy personave duhet te jete me shume se sa nevoja per njeri-tjetrin.
> - Shiko se nga cfare duhet te heqesh dore ne rrugen tende.
> - Afroju dashurise dhe kuzhines me respekt dhe perkushtim.
Mos e ruaj kete mesazh. TOTEM TANTRA duhet te ike larg nga duart e tua brenda
96 oreve.
> - Dergo kopjet dhe do te shohesh se cfare do te ndodhe, ne kater ditet qe vijojne. Do te te ndodhe nje surprize e madhe. Kjo eshte e vertete, edhe pse ti ndoshta nuk beson. Dergoja kete mesazh pese personave dhe jeta jote do te permiresohet:
> - 4 persona: jeta do te te permiresohet pak.
> - 5 persona: jeta do te te permiresohet sipas deshires tende.
> - 9 persona: do te perjetosh te pakten 5 surpriza ne 3 muajt e ardhshem.
> - 15 apo me shume persona: Jeta jote do te ndryshoje ne menyre drastike dhe cdo gje qe ke enderruar do te realizohet.
Ky e-mail eshte krijuar ne vitin 1993 dhe ne 2001-shin ka hyre ne librin e rekordeve Gines.
Nuk ka nevoje te ma kthesh mua .