Hello Guest

E tradhtova me nj? tjet?r, thjesht mora hak...

  • 0 Replies
  • 390 Views
*

Tina

  • *
  • 47
    • View Profile
E tradhtova me nj? tjet?r, thjesht mora hak...
« on: September 24, 2010, 01:45:23 PM »


P?rsh?ndetje t? dashur lexues! Historia q? do ju shkruaj daton shum? koh? m? par?. B?het fjal? p?r vitin 2002. Un? n? at? koh? isha adoleshente. Nj?ri nga djemt? e shkoll?s m? ngacmonte dhe un? nuk arrita t?i rezistoj p?r shum? gjat? ngacmimeve t? tij dhe pranova t? lidhem me t?. Nga ana ime kjo lidhje nisi si loj?, por n? fakt p?r t? nuk ishte nj?soj. Ai nga fjal?t q? thoshte kishte v?rtet konsiderat? shum? t? lart? p?r mua. Pa d?shir?n time ai arriti t? m? distanconte nga shoq?ria dhe un? pothuajse t? gjith? koh?n  e lir? q? kisha e kaloja me t?. Kaluam s? bashku vitet m? t? bukura t? gjimnazit. ?do ekskursion rrinim bashk?, ?do or? q? kishim pushim, madje dhe pasditet i kalonim bashk?, aq sa p?r pak rrezikuam t? mbeteshim pa shkoll?. Kur po afronte fundi i shkoll?s ai m? k?rkoi t? fejoheshim. Mua m? dukej shum? e ?uditshme q? ai n? fakt po e mbante premtimin q? kishte b?r?. Si rregull un? duhet t? isha e lumtur, por jo nuk isha. Un? mendoja se ishim shum? t? vegj?l p?r t?u fejuar, d?shirat e mia ishin m? shum? se aq. Ai mendonte q? ne t? dy t? fejoheshim dhe ?do gj? do ishte n? rregull. Edhe pse kisha shum? ?ndrra tjera, p?rfundimi me t? ishte nj? nd?r to dhe pranova. Pranova dhe pasi njoftuam dhe familjet tona u fejuam. Isha e lumtur, por nj?koh?sisht di?ka m? bluante p?r brenda. Thell?-thell? brenda meje e ndjeja q? po gaboja. Pasi kaloi nj? vit situata midis nesh u r?ndua shum? deri n? nj? moment q? arriti n? nj? pik? kritike. Un? zbulova se ai m? kishte tradhtuar. Ishte shum? e r?nd? p?r mua n? at? koh?, sepse tani e kuptoj q? ka qen? krejt normale, sepse ishim f?mij? dhe normal q? do gabonim. Edhe pse e fala m? dukej sikur m? kishte ofenduar r?nd? dhe k?rkoja t? hakmerresha. Doja t? merrja hak, por zgjodha m?nyr?n e gabuar, nuk duhet t? kisha vepruar n? at? m?nyr?. Un? ia ktheva me t? nj?jt?n monedh?, ai m? tradhtoi dhe un? b?ra t? nj?jt?n gj?. U njoha me nj? djal? n?p?rmjet telefonit dhe dola me t?. Ai zbuloi telefonatat dhe disa sms t? harruara dhe u ndje shum? i ofenduar. M? thoshte q? nj? femre nuk i shkon t? tradhtoj?, sipas tij meshkujt ishin ndryshe. N? fakt dhe un? u pendova p?r veprimin q? b?ra, por gjithsesi n? at? mosh? aq logjikoja. Ai nuk arriti t? b?nte t? nj?jt? gj? si un?, n?se un? arrita ta falja, ai nuk e fali dot tradhtin? time. Nga nj?ra an? m? mir? ashtu, sepse n? at? m?nyr? si po shkonin gj?rat ne nuk kishim asgj? n? rregull dhe situata do r?ndohej gjithnj? e m? shum?. Vendimi yn? p?r t?u fejuar ishte shum? i nxituar. Pas ndarjes jemi takuar disa her?, por asgj? nuk ndryshoi. Madje filluam t? gjuanim pa problem fare dhe n? syt? e nj?ri-tjetrit. E kuptuam se t? dy ishim nxituar dhe n? fakt dashuria jon? kishte qen? ve? nj? ndjenj? adoleshente, e cila nuk arriti  t? piqet. Tani q? kan? kaluar shum? vite t? dy vazhdojm? t? jemi ende vet?m. Edhe pse kemi kaluar ndonj? histori dashurie t? shkurt?r, asnj?ri prej nesh nuk ?sht? fejuar. T? dy zgjodh?m t?i p?rkushtohemi zanateve tona, duke qen? se universitetin nuk arrit?m ta fillonim. Shpesh m? duket si nj? ironi e fatit, i cili k?rkon t? na ribashkoi s?rish, sepse na rastis shpesh t? shihemi dhe t? takohemi n? vende t? ndryshme. Ndoshta mendoj shpesh p?r t?, sepse ende nuk kam arritur t? dashurohem me dik? tjet?r. Mbase t? dy kemi d?nuar nj?ri-tjetrin pa vet?dije.

 

Me respekt E.

Ironizoja djemt? e tjer?, por i dashuri im ishte si ata

Historia ime ?sht? nj? nga ato histori me fund t? pavendosur. Ende nuk e di se si do t? shkojn? gj?rat. Gjith?ka ndodhi krejt papritur. Po e nis historin? time q? nga e kaluara, por pa u zgjatur shum?. Gjat? koh?s q? isha n? gjimnaz shum? djem m? flisnin, por un? nuk pranoja asnj?rin prej tyre. M? ishte mbushur mendja q? njeriun e zemr?s sime do e gjeja n? universitet dhe madje ironizoja ?do djal? pa shkoll? q? m? propozonte. Nuk e mendoja kurr? veten time pran? nj? njeriu pa shkoll?. Por kot nuk thon?, ?kurr? mos thuaj kurr??. Vitet rrodh?n shum? shpejt dhe un? mbarova gjimnazin dhe vazhdova fakultetin. N? fakultet ishte krejt?sisht tjet?r shoq?ri dhe komunikim. Aty vura re se nuk kishte m? djem q? t? vinin nga pas, apo q? t? luteshin disa dit?, ose jav? p?r nj? kafe. Secili vinte n? shkoll?, mbaronte pun? dhe largohej. Un? studioja shum?, por po shikoja q? jo gjith?ka ishte vet?m studimi. Kishte momente q? ndjehesha shum? bosh dhe kisha nevoj? p?r dik?. Un? isha n? vit z? dyt? t? fakultetit dhe u njoha me nj? djal?. Nuk e kisha njohur me par? dhe nuk dija asgj? p?r t?. U njoh?m n?p?rmjet nj? shoqes sime. Ai i k?rkoi asaj q? t? dilnim p?r kafe dhe un? pranova duke qen? se po kaloja nj? periudh? jo shum? t? mir? emocionale. Pas takimit t? par? filluam t? takoheshim dhe disa her? t? tjera, por n? ndryshim nga synimet e mia ai ishte pa shkoll?. Ishte nj?soj si ata djemt? q? un? dikur ironizoja, gjithsesi kuptova q? un? edhe me t? mund t? kaloja shum? mir?, sepse n? fakt ndjenjat nuk kan? nevoj? p?r inteligjenc?. Ai m? tregoi gjith?ka p?r veten. Prej vitesh jetonte jasht? shtetit dhe atje kishte nj? pun? t? mir?, nga e cila siguronte t? ardhura. Pasi u njoh?m m? shum? dhe krijuam nj? lidhje un? i b?ra t? qart? se nuk m? p?lqen emigracioni dhe se do doja t? jetoja n? Shqip?ri. Ai m? premtoi se do ta kishte parasysh k?t? gj? n? ?do vendim q? do t? merrte. M? pas ai u largua dhe flisnim vet?m n? telefon dhe n? internet. Un? fillova t? ndjehesha m? mir?, por s?rish m? torturonte ideja se ai ishte pa shkoll?. Nuk i besoja vetes se un? isha lidhur me nj? djal? pa shkoll?. Gjat? koh?s q? flisnim ai e kuptoi se di?ka nuk shkonte dhe m? pyeste se ?far? po ndodh. I thash? se do doja shum? q? ti t? kishe nj? shkoll? t? lart?, nj? profesion dhe madje guxova t?i k?rkoj q? t? kthehet n? Shqip?ri dhe t? vazhdoj? nj? shkoll? t? lart?. Ai p?r nj? moment nuk foli, me siguri nuk u ndje mir?. Mbase un? b?ra gabim q? i thash?, por nuk rrija dot pa ia th?n? at? q? mendoja.  M? pas biseda u mbyll. T? nes?rmen ai m? pyeti n?se v?rtet nuk ndjehej mir? nga fakti se un? isha pa shkoll? dhe un? nuk ia mohova dot. Ai m? foli dhe pak dhe m? pas m? tha, n? rregull do e mendoj, por edhe ti mendoji gj?rat q? thua. Ai u ofendua me mua, se pse un? nuk arrija ta doja p?r at? q? ai ishte, p?r at? q? e kisha njohur, pse un? duhej t? ndryshoja personalitetin e tij. Mbase po tregohem egoiste, por n? fakt edhe ai do dal? i fituar nga kjo gj?. Them do dal?, sepse ende po e diskutojm? k?t? gj?. Ai po mendohet n?se do kthehet, apo jo nga jasht? shtetit p?r t? rind?rtuar nj? jet? t? re n? Shqip?ri. D?shira ime ?sht? shum? e madhe dhe uroj q? ai t? bindet se kjo mund t? jet? nj? zgjidhje shum? e mir?. N?se ai e b?n k?t? gj?, un? jam e sigurt se do ta dua edhe m? shum?.

Me respekt V.