Author Topic: Interneti ne xhep  (Read 600 times)

merbraha

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 41
    • View Profile
    • Email
Interneti ne xhep
« on: January 07, 2008, 05:36:51 PM »
PocketSurfer 2, aksesi me i lire dhe me i shpejte ne internet me ane te GPRS

Interneti eshte nje shpikje e madhe, si ta perdoresh per te pare gjera me ane te Google, te lexosh mbi te rejat e fundit ose edhe per gjera me te rendesishme si per shembull kontrolli i gjendjes tuaj financiare ne nje faqen e internetit te bankes tuaj: duhet ta pranoni, ka ndryshuar jeten tuaj, dhe besoj se per me mire.

Nese doni te kontrolloni e-mailin tuaj pa pasur para nje skrivani ose nje laptop pak sa te rende, menyra e vetme eshte qe te keni ne doren tuaj nje telefon celuar, por ne kete rast nje sy nuk do t’ia ndanit ores, sepse tarifat e kompanive te celulareve jane shume te shtrenjta kur behet fjale per lidhjen ne internet.

Tani ne Britanine e Madhe nje kompani e re ka hedhur ne treg modelin e saj te ri te “celularit”, i krijuar posacerisht per lundrim ne web. Ai quhet PocketSurfer 2 dhe ofron 20 lundrim falas ne internet me nje pagese fillestare prej 265 Euro ne muaj. Por nese 20 oret nuk mjaftojne, mund te lundroni pa limit duke shtuar thjesht 8.8 Euro.

Nuk duket e pabesueshme? Po sikur diksuh te thote se lidhja GPRS, ne nje fare menyre, si per magji, te jete me e shpejte se ajo HSDPA?

Per t’i kenaqur te gjithe, themi se Pocket Surfer 2 eshte nje pajisje e holle, me nje ekran te gjere prej 640pixel qe punon gjithashtu edhe ne GPRS. Pajisja e vogel e cila duket si nje laptop shume i holle dhe i vogel, eshte i pajisur me nje tastiere QWERTY dhe nje mori tastesh per akses te shpejte ne ne kategorite qe ju perdorni me shpesh, por per fat te keq nuk ka kamera te integruar.

Megjithese mund te lundroni ne internet me pjesen me te madhe te telefoneve, laptop-eve, kopjutereve dhe nje mori te tjera pajisjesh, pika e forte e ketij produkti eshte shpejtesia e aksesit. Ne proven e produktit qe u zhvillua tek IFA ne Berlin, Gjermani, u realizua nga testuesit se aksesi ne nje faqe interneti me kete pajisje ishte shume e shpejte.

Ne nje gare 100metershe midis PocketSurfer 2 dhe BlackBerry Curve me GPRS te integruar, dukej sikur BlackBerry ishte duke terhequr nga pas nje gjyle njeqidn kileshe. Ne fakt, ne shume raste, pritja per ngarkimin e faqes se internetit tek BlackBerry ishte aq e gjate saqe pjesa me e madhe e testuesve hoqen dore.

Sipas Datawind gjithcka eshte e pershpejtuar fale nje programi teper te zgjuar i cili ne vend qe te lidhet direkt me faqen e interneti, kalon me pare ne nje proxy server qe ngarkon gjithcka me pare ne bazen e te dhenave te vet.

Per te gjithe ata qe e kane perzemer privatsine, dhe ketu besoj se jane shume, kompania britanik siguron se nuk duhet te shqetesoheni, sepse te gjitha informacionet jane te kriptuara.

Pervec lundrimit ne internet, kjo pajisje ofron edhe mundesi pune, pasi ne te mund te editoni tekst dhe te beni llogari me programe si Word dhe Excell.

Tani kjo pajisje eshte e siponueshme vetem ne britani, por po parashikohet nje zgjerim i perdorimit edhe ne pjesen tjeter te evropes.

Cfare eshte? PocketSurfer 2, pajisje per lundrim ne internet

Cmimi 265.75€ (i disponueshem, per momentin, vetem ne Britanine e Madhe

E mira Internet shume i shpejte, i vogel, i holle

E keqja Bateri e dobet, jo kamera, nuk mund te shfaq animacione flash ose video ne streaming

Ne themi Nuk ka rendesi se si PocketSurfer ben ate qe ben, duhet te na interesoje qe rezultati te jete i mire. 

Korrieri