Arti the kultura > Arti Shqiptar

Jeni dashuruar ndonje here pas nje pikture?

(1/1)

klodi27:
Jeni dashuruar ndonjehere pas nje pikture???
--------------------------------------------------------------------------------
Dje lexova nje tregim nja 50 faqe mbi nje djale qe u dashurua marrezisht pas nje pikture te famshme aq shume sa si te them ajo iu kuthye dhe ne nje fiksim dhe flinte dhe e vinte perballe ne dhomen e tij ku mund ta kishte me te lehte te bisedonte dhe t'i tregonte te fshehtat e zemres se tij.
Pra piktura ishte monologu i tij me vetveten.Dhe ne fund per te shpetuar disi nga bota e tij me pikturen dhe monologun me te ai arriti zemerthyer ta digjte perballe detit (subjekt i se cilet ai dhe ishte)

Tregimi me pelqeu shume veçanerisht gjuha e thjeshte e shkrimtarit qe te fuste ne boten e djaloshit dhe ne fantazite e tij.

Para disa vitesh pashe ne nje ekspozite nje poikture te nje piktori shqiptar dhe fatkeqesisht i kam harruar emrin artistit,por me e keqja dhe si titullohej piktura,por mund te them se ajo per shume kohe m'u be fiksim dhe shpesh e risillja ne mendje,kujtoja kuadratet e saj,ngjyrat dhe menyren se si piktori ishte perpjekur te shprehte pafundesine (pasi mos gaboj aty rrotullohej subjekti i piktures) dhe s'mund te them ne u dashurova mbas asaj pikture,por ama e kam çuar shpesh mendjen tek ajo dhe kam medituar mbi boten e artistit qe ka perfunduar ne ato viza e ne ato ngjyra.

Kur perfundova dje tregimin pikerisht m'u rikthye ne mendje piktura qe une vete e kam quajtur "pafundesi",ne mungese te kujtimit te emrit te vertete te saj dhe tani po ju drejtohem juve ne ju ka ndodhur te dashuroheni pas ndonje pikture apo a ka ndonje imazh a pikture qe ju ka mbetur per shume kohe ne tru dhe ju ka bere te mendoni per te dhe ate qe paraqet???


me respekt,
Enip.


Siartisti
Jeni dashuruar ndonjehere pas nje pikture???
--------------------------------------------------------------------------------
kurse une isha i dashuruar me ate qe kisha pikturuar.
Eshte e pamundur qe nje person te dashurohet me nje impuls kafsheror,edhe pse ne konkluzion ky impuls prodhon diçka te bukur por,eshte vetem nje show per nje mase te pakufizuar njerezish.
Arti prodhon dhe mbi te gjitha per te prodhuar s'duhet te shikosh me ndjenje por,vetem me synimin qe te perpiqesh te gjesh menyrat per te arritur diçka edhe neser.
Pra artisti eshte nje tip "prostitute" qe i sheh gjerat me syrin me te eger,siçthoshte edhe F.Mercury:-une jam nje prostitute i skenes.
siartisti.


siartisti
Deputet

--------------------------------------------------------------------------------
Jo" Fjalet".Une jam nje person tjeter.
Nje qe pretendon te jete artist s'e shikon edhe nga pseudonimi im.Ndersa A.P.eshte mesa duket nje artist ose me mire i informur shume ne boten e artit.
Ate dite kur une postova nuk me dha mundesine te shkruaja emrin dhe pass,por gjithçka ishte automatike.Pse?

nje vajze qe studion ne Rome dhe qe eshte teper e bukur me ka thene qe t'i pretendon te jesh nje ARTIST POR,NE FAKT S'JE ASGJE.Eshte e vertete,te shohim moj ti goca nga Roma.
Njeriu perpiqet te fluturoje por...ka njerez qe te kapin nga pas e te nuk te lene as edhe te ngrihesh sadopak...ti s'besoj ke pasur kete qellim...?Sepse une dua te jem zog e te fluturoj.

Fjalet po ky "Arti Shqiptar" seç po behet ineresant ne kete fillim viti-a mos ndoshta shqiptaret po fillojne te merren me pak edukim artistik dhe jo si gjithmone politik?

--------------------------------------------------------------------------------

armando200104-05-2002, 02:04
Te them qe jam dashuruar pas nje pikture do te ishte nje krim qe do t'i beja artit te piktures ne pergjithesi dhe nje kufizim te palejueshem shijimit te tij si adhurues ne vecanti. Megjithate persa i perket pikturave qe me kane ngelur ne mend jane shume por do te permendja dy punime provokuese qe me kane ngelur ne mendje per nje kohe te gjate:

"Kryqezimi" nga Francis Bacon si dhe po me teme fetare
"Madona" e William Blake.

Tina:
Shume interesante keto. Ne fakt as mua sme ka ndodhur te dashurohem mbas nje pikture, por e pranoj qe dhe mund te dashurohesh. kjo varet nga ndjenjat e njerezve. Te pershendes, dhe shkr prap.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version