Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Tina

Pages: 1 [2] 3 4
16
Poezi / Të Kam Ëndërruar...
« on: April 17, 2008, 11:04:13 am »
Mbi dritare nata derdh qetsinë
dhe shiu i furishëm shoqëron vetminë.
Lart në qiell të errët dy sy shkëlqejnë
një zemër të vetmuar e mbushin me shpresë.
Heshtja mbretëron...
Dy sy të vegjel ngadal mbyllën
një buzëqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset në kërkim të ëndërrës së tij...
Ngadalë lundron në detë
dhe ngritet e fluturon në qiell
me dy sy që shkëlqejnë atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzëqeshja mbledhë krahët
dhe kthehet në qerdhen e vetë...
Sërish heshtja mbretëron...
dhe sytë e vegjël hapen me nxitim
tani dielli i posalindur ndriqon.
" Të kam ëndërruar,"
një zë tingëllon
dhe...
sërish heshtja mbretëron...

17
Poezi / Turkesha
« on: April 17, 2008, 10:58:29 am »

Dikur kam njohur një Turkeshë
Nga vendi i largët Adana
Me sy te zezë e vetull zezë
Me flokët lyer me këna
Ajo ne vesh më pëshpëriste
Si fërfërima në zabel
Po fërfërima ish turqishte
Si varg divani "çok gjyzel"

Çudira pranë saj mendoja
Çudirat merrnin rrugën vrap
Këtë turkeshe kur pushtoja
Unë Anadollin, bëja zap.

Nga buzët rridhte një turqishte
Si rrjedhin rimat në gazel
Turkesha këngët përshpëriste
"Ah, Arnaut , gjyzel gjyzel"


Turkesh e dashur, kjo që ndodhi
Të kishte ndodhur atëherë
Kur Krujën digjte  Anadolli
Ç'do kishim bërë moj e mjerë?
 
S'do mend qe kokën Skenderbeu
Ma kishte prerë si karpuz
"Tani kur flakë digjet dheu
Ti puth Turkeshën mor domuz?"
 
Dhe ti mbi trupin tim do bije
Do shaje Krisht e Muhamet
Mes kujës faqet do t'i çirrje
"Ah! Arnaut! medet medet."
Por gjer këtu s'do kisha rënë
S'do kisha kohe për sevda
Pusi diku do kisha zënë
Atje mbi muret ne kala.

3)
Kjo histori është e trilluar
Kur isha largë në Adana
Betohem, hiç s'kam dashuruar
Ndonjë turkeshë me këna!
E ku ta lija një lanete
Një xhinde Shkodre, një kaproll
Ajo me not do çante dete
Dhe do më gjente në Anadoll!

Po kjo s'do thotë se si dua
Syzeskat turke si gazel
Kur çel si bahce, rrjedh si krua
Nga buzët verbi "Cok gjyzel".

Dritero Agolli.
 
 

18
Poezi / Pa ty
« on: April 17, 2008, 10:54:00 am »
Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes

19
Poezi / Ketu s'do jem
« on: April 17, 2008, 10:51:23 am »
Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje.

 

20
Prezantoni veten ne forum / Re: PERSHENDETJE
« on: March 31, 2008, 10:31:49 am »
Patjeter qe do kaloni. Dhe mire se na erdhe.

21
Poezi / Persh all.
« on: March 15, 2008, 01:59:57 pm »
Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshë
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje cast ndalohesh
mbyll syte e më kujton..!
Athu te genjen mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!

22
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Gjyshja dhe nipi.
« on: January 31, 2008, 04:34:14 am »
Gjyshja i thot nipit mistrec.
Kur ishe une e vogelgjyshja ime me thoshte qe te sillesha mire se perndryshe do behesha e shemtuar.
Nipi e sheh me keqardhje dhe i thote:
Ah mi none, pse se ndigjove.

23
Poezi / Ne te dy!!
« on: January 03, 2008, 10:34:16 am »

Une gota
Dhe ti vera

Une zemra,
Ah, ti gjaku.

Une vjeshta,
Ti pranvera,

Une toka,
Ti zambaku.


Une varka,
Dhe ti lumi.

Une shpresa,
Mire mbeç!

Une enderra,
dhe ti gjumi.

Vall' si rrojme?
Vec e vec?24
Poezi / Puthja e fundit.
« on: January 03, 2008, 09:44:11 am »
Pikon, rigon nje pikez uji,
E dale shkembit veshur myshk,
Si lot i gruas epshezjarrte,
kur sheh fytyren qe iu vyshk.

Fluron, ldron nje gjeth ne renie,
Kur era fryn e shfryn ne vjeshte,
Si psheretim e zemres tende,
E dale befas, fare thjeshte...

Fluturon e iken fluturim,
Nje zog qe shume gaze kishte,
Dhe mbetet bosh foleze shkreta,
Mes degeve, ne shelgjishte.

Si lot, si zog, si psheretime,
Gjithcka e shoh si shkoi, si treti,
Vec puthja e fudnit mes kujtimesh,
Si tjeter plage e thelle mbeti...
25
Arti Shqiptar / Hi Klodi!
« on: January 03, 2008, 09:24:35 am »
Shume interesante keto. Ne fakt as mua sme ka ndodhur te dashurohem mbas nje pikture, por e pranoj qe dhe mund te dashurohesh. kjo varet nga ndjenjat e njerezve. Te pershendes, dhe shkr prap.

26
Pershendetje dhe urime / Hi my friend.
« on: January 03, 2008, 09:04:40 am »
Ej Mira si te kam sot mire apo ma gezom Vitin e Ri apo njesoj. Hugs my best friend and i miss you.

27
Pershendetje dhe urime / pershendetje te gjitheve.
« on: January 03, 2008, 09:01:03 am »
Hi all.Si po ju duket  2008. Se per mua nje soj po me duket. (haha). Ok then  gjith te mirat ishalla.

28
Poezi / New year wishes!
« on: December 31, 2007, 04:59:05 am »

I wish you Health...
So you may enjoy each day in comfort.

I wish you the Love of friends and family...
And Peace within your heart.

I wish you the Beauty of nature...
That you may enjoy the work of God.

I wish you Wisdom to choose priorities...
For those things that really matter in life.

I wish you Generousity so you may share...
All good things that come to you.

I wish you Happiness and Joy...
And Blessings for the New Year.

I wish you the best of everything...
That you so well deserve.

HAPPY NEW YEAR FRIEND!


29
Pershendetje dhe urime / All the best 4 this Year.
« on: December 31, 2007, 04:49:17 am »
Hi, ne radhe te pare ju pershendes te gjitheve nje vit i mbare per ju. Po ne vecanti do te doja te uroja administratorin tone, urime per kete website dhe dhe forumin e mrekullueshme qe na u dha mundesia te njohim 1-ri tjetrin, bravo keshtu te vazhdosh. Edhe ku vit te sjellt fat dhe suksese ne hapat e metejshme. Urime dhe vetem Gezime ne 2008. XXX

30
Pershendetje dhe urime / Re: Pershendetje erijoni
« on: December 29, 2007, 05:31:50 am »
Hi Nicolla gezuar per shume vjet.

Pages: 1 [2] 3 4