Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Tina

Pages: [1] 2 3
1
Humor - Gjeagjeza - Lojra / barsalete
« on: September 25, 2010, 04:56:24 pm »
Ishin nje plak dhe nje plak? kishin nje motel. nje dit tjeter erdhi nje cift dhe kerkoi nje dhome. u meron
vesh per cmim dhe shkuan per te pushuar, pasi iku cifti shkuan plaku
dhe plaka me fshi dhomen, dhe plaka e gjeti nje kondom dhe i tha plakut "
o plak edhe na kemi bere seks tere jete por LEKURA kurr nuk na eshte
heq.

2
Dashuria / E tradhtova me nj? tjet?r, thjesht mora hak...
« on: September 24, 2010, 01:45:23 pm »


P?rsh?ndetje t? dashur lexues! Historia q? do ju shkruaj daton shum? koh? m? par?. B?het fjal? p?r vitin 2002. Un? n? at? koh? isha adoleshente. Nj?ri nga djemt? e shkoll?s m? ngacmonte dhe un? nuk arrita t?i rezistoj p?r shum? gjat? ngacmimeve t? tij dhe pranova t? lidhem me t?. Nga ana ime kjo lidhje nisi si loj?, por n? fakt p?r t? nuk ishte nj?soj. Ai nga fjal?t q? thoshte kishte v?rtet konsiderat? shum? t? lart? p?r mua. Pa d?shir?n time ai arriti t? m? distanconte nga shoq?ria dhe un? pothuajse t? gjith? koh?n  e lir? q? kisha e kaloja me t?. Kaluam s? bashku vitet m? t? bukura t? gjimnazit. ?do ekskursion rrinim bashk?, ?do or? q? kishim pushim, madje dhe pasditet i kalonim bashk?, aq sa p?r pak rrezikuam t? mbeteshim pa shkoll?. Kur po afronte fundi i shkoll?s ai m? k?rkoi t? fejoheshim. Mua m? dukej shum? e ?uditshme q? ai n? fakt po e mbante premtimin q? kishte b?r?. Si rregull un? duhet t? isha e lumtur, por jo nuk isha. Un? mendoja se ishim shum? t? vegj?l p?r t?u fejuar, d?shirat e mia ishin m? shum? se aq. Ai mendonte q? ne t? dy t? fejoheshim dhe ?do gj? do ishte n? rregull. Edhe pse kisha shum? ?ndrra tjera, p?rfundimi me t? ishte nj? nd?r to dhe pranova. Pranova dhe pasi njoftuam dhe familjet tona u fejuam. Isha e lumtur, por nj?koh?sisht di?ka m? bluante p?r brenda. Thell?-thell? brenda meje e ndjeja q? po gaboja. Pasi kaloi nj? vit situata midis nesh u r?ndua shum? deri n? nj? moment q? arriti n? nj? pik? kritike. Un? zbulova se ai m? kishte tradhtuar. Ishte shum? e r?nd? p?r mua n? at? koh?, sepse tani e kuptoj q? ka qen? krejt normale, sepse ishim f?mij? dhe normal q? do gabonim. Edhe pse e fala m? dukej sikur m? kishte ofenduar r?nd? dhe k?rkoja t? hakmerresha. Doja t? merrja hak, por zgjodha m?nyr?n e gabuar, nuk duhet t? kisha vepruar n? at? m?nyr?. Un? ia ktheva me t? nj?jt?n monedh?, ai m? tradhtoi dhe un? b?ra t? nj?jt?n gj?. U njoha me nj? djal? n?p?rmjet telefonit dhe dola me t?. Ai zbuloi telefonatat dhe disa sms t? harruara dhe u ndje shum? i ofenduar. M? thoshte q? nj? femre nuk i shkon t? tradhtoj?, sipas tij meshkujt ishin ndryshe. N? fakt dhe un? u pendova p?r veprimin q? b?ra, por gjithsesi n? at? mosh? aq logjikoja. Ai nuk arriti t? b?nte t? nj?jt? gj? si un?, n?se un? arrita ta falja, ai nuk e fali dot tradhtin? time. Nga nj?ra an? m? mir? ashtu, sepse n? at? m?nyr? si po shkonin gj?rat ne nuk kishim asgj? n? rregull dhe situata do r?ndohej gjithnj? e m? shum?. Vendimi yn? p?r t?u fejuar ishte shum? i nxituar. Pas ndarjes jemi takuar disa her?, por asgj? nuk ndryshoi. Madje filluam t? gjuanim pa problem fare dhe n? syt? e nj?ri-tjetrit. E kuptuam se t? dy ishim nxituar dhe n? fakt dashuria jon? kishte qen? ve? nj? ndjenj? adoleshente, e cila nuk arriti  t? piqet. Tani q? kan? kaluar shum? vite t? dy vazhdojm? t? jemi ende vet?m. Edhe pse kemi kaluar ndonj? histori dashurie t? shkurt?r, asnj?ri prej nesh nuk ?sht? fejuar. T? dy zgjodh?m t?i p?rkushtohemi zanateve tona, duke qen? se universitetin nuk arrit?m ta fillonim. Shpesh m? duket si nj? ironi e fatit, i cili k?rkon t? na ribashkoi s?rish, sepse na rastis shpesh t? shihemi dhe t? takohemi n? vende t? ndryshme. Ndoshta mendoj shpesh p?r t?, sepse ende nuk kam arritur t? dashurohem me dik? tjet?r. Mbase t? dy kemi d?nuar nj?ri-tjetrin pa vet?dije.

 

Me respekt E.

Ironizoja djemt? e tjer?, por i dashuri im ishte si ata

Historia ime ?sht? nj? nga ato histori me fund t? pavendosur. Ende nuk e di se si do t? shkojn? gj?rat. Gjith?ka ndodhi krejt papritur. Po e nis historin? time q? nga e kaluara, por pa u zgjatur shum?. Gjat? koh?s q? isha n? gjimnaz shum? djem m? flisnin, por un? nuk pranoja asnj?rin prej tyre. M? ishte mbushur mendja q? njeriun e zemr?s sime do e gjeja n? universitet dhe madje ironizoja ?do djal? pa shkoll? q? m? propozonte. Nuk e mendoja kurr? veten time pran? nj? njeriu pa shkoll?. Por kot nuk thon?, ?kurr? mos thuaj kurr??. Vitet rrodh?n shum? shpejt dhe un? mbarova gjimnazin dhe vazhdova fakultetin. N? fakultet ishte krejt?sisht tjet?r shoq?ri dhe komunikim. Aty vura re se nuk kishte m? djem q? t? vinin nga pas, apo q? t? luteshin disa dit?, ose jav? p?r nj? kafe. Secili vinte n? shkoll?, mbaronte pun? dhe largohej. Un? studioja shum?, por po shikoja q? jo gjith?ka ishte vet?m studimi. Kishte momente q? ndjehesha shum? bosh dhe kisha nevoj? p?r dik?. Un? isha n? vit z? dyt? t? fakultetit dhe u njoha me nj? djal?. Nuk e kisha njohur me par? dhe nuk dija asgj? p?r t?. U njoh?m n?p?rmjet nj? shoqes sime. Ai i k?rkoi asaj q? t? dilnim p?r kafe dhe un? pranova duke qen? se po kaloja nj? periudh? jo shum? t? mir? emocionale. Pas takimit t? par? filluam t? takoheshim dhe disa her? t? tjera, por n? ndryshim nga synimet e mia ai ishte pa shkoll?. Ishte nj?soj si ata djemt? q? un? dikur ironizoja, gjithsesi kuptova q? un? edhe me t? mund t? kaloja shum? mir?, sepse n? fakt ndjenjat nuk kan? nevoj? p?r inteligjenc?. Ai m? tregoi gjith?ka p?r veten. Prej vitesh jetonte jasht? shtetit dhe atje kishte nj? pun? t? mir?, nga e cila siguronte t? ardhura. Pasi u njoh?m m? shum? dhe krijuam nj? lidhje un? i b?ra t? qart? se nuk m? p?lqen emigracioni dhe se do doja t? jetoja n? Shqip?ri. Ai m? premtoi se do ta kishte parasysh k?t? gj? n? ?do vendim q? do t? merrte. M? pas ai u largua dhe flisnim vet?m n? telefon dhe n? internet. Un? fillova t? ndjehesha m? mir?, por s?rish m? torturonte ideja se ai ishte pa shkoll?. Nuk i besoja vetes se un? isha lidhur me nj? djal? pa shkoll?. Gjat? koh?s q? flisnim ai e kuptoi se di?ka nuk shkonte dhe m? pyeste se ?far? po ndodh. I thash? se do doja shum? q? ti t? kishe nj? shkoll? t? lart?, nj? profesion dhe madje guxova t?i k?rkoj q? t? kthehet n? Shqip?ri dhe t? vazhdoj? nj? shkoll? t? lart?. Ai p?r nj? moment nuk foli, me siguri nuk u ndje mir?. Mbase un? b?ra gabim q? i thash?, por nuk rrija dot pa ia th?n? at? q? mendoja.  M? pas biseda u mbyll. T? nes?rmen ai m? pyeti n?se v?rtet nuk ndjehej mir? nga fakti se un? isha pa shkoll? dhe un? nuk ia mohova dot. Ai m? foli dhe pak dhe m? pas m? tha, n? rregull do e mendoj, por edhe ti mendoji gj?rat q? thua. Ai u ofendua me mua, se pse un? nuk arrija ta doja p?r at? q? ai ishte, p?r at? q? e kisha njohur, pse un? duhej t? ndryshoja personalitetin e tij. Mbase po tregohem egoiste, por n? fakt edhe ai do dal? i fituar nga kjo gj?. Them do dal?, sepse ende po e diskutojm? k?t? gj?. Ai po mendohet n?se do kthehet, apo jo nga jasht? shtetit p?r t? rind?rtuar nj? jet? t? re n? Shqip?ri. D?shira ime ?sht? shum? e madhe dhe uroj q? ai t? bindet se kjo mund t? jet? nj? zgjidhje shum? e mir?. N?se ai e b?n k?t? gj?, un? jam e sigurt se do ta dua edhe m? shum?.

Me respekt V.

3
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Dy mamate
« on: December 19, 2009, 09:46:12 am »
Dy mama po mburrnin gocat e tyre.
Vajza ime eshte duke punuar ne Itali dhe eshte shume mire me pune,
filloi njera. - Madje ka menduar edhe per ne. Bleu makine per vete, na bleu edhe ne.
Bleu shtepi per vete na bleu edhe ne. Po goca jote? Me se merret tani?
Pergjigjet tjetra: - Edhe ajo e imja prostitute eshte.

4
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Kjo Bingo E Mallkuar
« on: December 14, 2009, 04:08:17 pm »


Nga mengjesi, deri ne mbremje
Ne bingo ne qendrojme
Me seri i blejme biletat
Por vetem humbasim dhe s'fitojme.

Ah kjo bingo e mallkuar
Mikrob na eshte bere
Asnjehere skemi fituar
Por prape, nuk e leme.

Edhe naten ne gjume
Me ze te larte bertasim
Trembim femijet dhe grun
Bingo, kur therrasim.

Ketu nuk je ne Bingo
Por ne krevat
Thone grate e merzitura
Dhe te mbushura me inat.

Neper bingo e lojra fati
I lame te gjitha parate
Nje nga nje kane filluar
Te na ndajne dhe grate


5
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Djali kerkon nuse!
« on: December 14, 2009, 04:05:10 pm »


Kreh baluket dite e nate
koken e shkrete se le rehat
perdor vajra ,xhelra e llaqe
tu be koka porsi faqe.

Tre pasqyra na i theve
me parfum tere lagjen leve
kater pale kepuce i grise
mendjen vajzes dot sja prishe.

Per ty paska qene nje fat i keq
se vajza te qelloi e ftohte akull
ah i mjeri cke per te heq
do pendohesh qe je mashkull.

Dije nje dite do dashurohesh
prandaj mos e merr me ngut
por ta dish shume do pendohesh
se nusja ne shishe ka me te fut.
__________________

6
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Vetem per te qeshur
« on: December 14, 2009, 03:35:37 pm »
Syte e tu si kokrra fiku,
hunda jote si bisht zhapiku,
veshet e tu si cizme llastiku...
Dora jote si puter ariu,
kur flet ti sikur flet miu...

Pjese eksituese per ty eshte balli,
qe ma ke si furgon malli...
Je si yll qe ndrin ne qiell,
po kur un te shoh me vjen per te vjell.
Bukuria jote ne merak me vuri,un te pres te dera ti hidhesh nga muri..........   

7
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Ah ky minifundi
« on: December 14, 2009, 03:25:23 pm »
Duke u tundur rruges
pran meje kalon
me bisht te syrit sheh
dhe rrugen vazhdon.

Ah... ky minifundi
qe s'te le rehat
njeher ulet poshte
njeher ngrihet lart.

Mos u hiq ashtu
te njoh qe me par
Te njeh e gjith lagja
ty moj vajze e "mbar".
__________________

8
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Xhaja.
« on: October 28, 2009, 03:45:48 pm »
Na ishte nje xhaje dhe ishte 50-vjec i pa martuar. Kur vendosi te martohej djemt e lagjes filluan te talleshin. MORI XHAKUA NUSE TE RE ,EM PER VETE EM PER NE. Dhe xhaja u kthehet dhe u thot. BAN VAKI SESHT CUDI,QE JU TE GJITH TE JENI FEMIJT E MI.


9
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Vlonjati dhe Lushnjari
« on: October 28, 2009, 03:42:17 pm »

Dy shofere ne shqiperi,
njeri me targen e VL dhe tjetri te LU
ky i lushnjes kishte parkuar keq,dhe nga mbrapa ishte ky i vlores qe i binte burise,
per te liruar rrugen..
po he dhe ti i thote ky i vlores,si se hap rrugen,
ke dhe targen LU-liro udhen..
po dhe une i thote lushnjari pashe targen VL,thashe vari lesht..


10
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Cifti.
« on: October 28, 2009, 03:32:55 pm »
Nj? ?ift po b?nin seks. Ne mes te aktit ajo i thot?:
-Leshoi bubullimat.
Ai i bie me k?mb? dollapit.
-Leshoi vetetimat.
Ai ndes dhe fik cakmakun.
-Lere shiun te bjere.
Ai derdh nj? gote uj? mbi te.
Ajo:
-Un? po iki, eja dhe ti...
Ai:
Ku ne te sateme do vesh me gjith? k?t? mot te keq?
 
 
 

11
Humor - Gjeagjeza - Lojra / Vajza nudo
« on: October 28, 2009, 03:27:16 pm »
Nj? vajz? e re hyn ne nj? lokal komplet nudo. Afrohet para banakut dhe porosit nj? birre. Kamarieri mbet pa levizur duke e pare..
-Cke ja b?n vajza, - s'ke pare ndonjeher vajz? nudo?
- jo jo - ja b?n kamarieri , - vajza nudo kam pare..
- po at?her? pse me shikon? - ja b?n vajza.
-Eh po shikoj se nga do ti nxjerresh leket p?r te me paguar birren.

12
Poezi / Dashuria s'ka qmim.
« on: October 21, 2008, 05:32:34 pm »
Dashuria nuk ka qmim
Q'mimi i saj ndodhet brenda zemres tone.
Eshte nje ndjenje e bukur, e paster si kristali.
Por dhe aq e dhimsur...
se po u thy te djeg si zjarri.
Te ben te harrosh gjithcka qe te rrethon.
Ndjehesh e lumtur, e mbrojtur dhe e q'mueshme,
kur ai pran vetes te shtrengon.
Te ndjesh zemren e tij kurr rreh me ngadale
Dhe mendon ne heshtje se don te thot 1fjale
Ate fjalen e embel qe cdo kush e kerkon
Fjalen "Te dua" pergjithmone.

Shkruar nga Zuzana Hoxha

13
Poezi / TË DUA VETËM TY...
« on: April 17, 2008, 11:08:05 am »
Të pyes, ku po shkojmë,
më thua, s'e di,
më pyet, pse jetojmë,
përgjegjien nuk e di!

Të dua, të them ,
të dua, a e di,
të puthë në buzë,
më puthë dhe ti.

E pastaj, heshtje, qetësi,
dy zemra dëgjohen,
herë unë, herë ti,
të dua, dëgjohet përsëri...

Të pyes, pse jeton,
më thua për ty,
më pyet ç'farë do,
të them........ Të Dua vetëm ty...!!!!

____________________

14
Poezi / Të Kam Ëndërruar...
« on: April 17, 2008, 11:04:13 am »
Mbi dritare nata derdh qetsinë
dhe shiu i furishëm shoqëron vetminë.
Lart në qiell të errët dy sy shkëlqejnë
një zemër të vetmuar e mbushin me shpresë.
Heshtja mbretëron...
Dy sy të vegjel ngadal mbyllën
një buzëqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset në kërkim të ëndërrës së tij...
Ngadalë lundron në detë
dhe ngritet e fluturon në qiell
me dy sy që shkëlqejnë atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzëqeshja mbledhë krahët
dhe kthehet në qerdhen e vetë...
Sërish heshtja mbretëron...
dhe sytë e vegjël hapen me nxitim
tani dielli i posalindur ndriqon.
" Të kam ëndërruar,"
një zë tingëllon
dhe...
sërish heshtja mbretëron...

15
Poezi / Turkesha
« on: April 17, 2008, 10:58:29 am »

Dikur kam njohur një Turkeshë
Nga vendi i largët Adana
Me sy te zezë e vetull zezë
Me flokët lyer me këna
Ajo ne vesh më pëshpëriste
Si fërfërima në zabel
Po fërfërima ish turqishte
Si varg divani "çok gjyzel"

Çudira pranë saj mendoja
Çudirat merrnin rrugën vrap
Këtë turkeshe kur pushtoja
Unë Anadollin, bëja zap.

Nga buzët rridhte një turqishte
Si rrjedhin rimat në gazel
Turkesha këngët përshpëriste
"Ah, Arnaut , gjyzel gjyzel"


Turkesh e dashur, kjo që ndodhi
Të kishte ndodhur atëherë
Kur Krujën digjte  Anadolli
Ç'do kishim bërë moj e mjerë?
 
S'do mend qe kokën Skenderbeu
Ma kishte prerë si karpuz
"Tani kur flakë digjet dheu
Ti puth Turkeshën mor domuz?"
 
Dhe ti mbi trupin tim do bije
Do shaje Krisht e Muhamet
Mes kujës faqet do t'i çirrje
"Ah! Arnaut! medet medet."
Por gjer këtu s'do kisha rënë
S'do kisha kohe për sevda
Pusi diku do kisha zënë
Atje mbi muret ne kala.

3)
Kjo histori është e trilluar
Kur isha largë në Adana
Betohem, hiç s'kam dashuruar
Ndonjë turkeshë me këna!
E ku ta lija një lanete
Një xhinde Shkodre, një kaproll
Ajo me not do çante dete
Dhe do më gjente në Anadoll!

Po kjo s'do thotë se si dua
Syzeskat turke si gazel
Kur çel si bahce, rrjedh si krua
Nga buzët verbi "Cok gjyzel".

Dritero Agolli.
 
 

Pages: [1] 2 3